Translate

nedelja, 2. december 2012

Dojke – o anatomiji in funkciji dojk

Vir slike: http://freeweb.siol.net/memo/dojka.htm

Dojke so del ženskega telesa s posebnimi potrebami. Glede statistike civiliziranega sveta, večina žensk prej ali slej izkusi težave z dojkami, od bolečin in neprijetnosti zaradi diagnosticiranja ali operativnih procedur do skrbi zaradi zatrdlin in drugih sprememb dojk.

Kljub statistikam, ki govorijo o tem, da se veliko žensk pritožuje zaradi bolečin, se mnoge izmed nas ne lotimo preventive. Morda iz razloga, ker je neprijetno govoriti o tem. Dejstvo je, da so dojke močno povezane s seksualnim dotikom in privlačnostjo, to pa nikakor ne bi smel biti razlog, da same
ne bi poskrbele za njihovo zdravje. Nosečnost in dojenje ustvarjata svojevrstno potrebo po negovanju dojk, in prav tako po njeni funkcionalnosti, ki je namenjena odvajanju odvečnih ali strupenih snovi iz telesa.

Če si ženska, ki se zaradi dojk počutiš nelagodno ali nesproščeno, bi bilo prav, da sama poskrbiš zanje zato, da preprečiš nastanek bodočih težav ali hujših bolezenskih simptomov.

Teorija nas uči naslednje:

Dojka počiva na mišici prsnega koša in je nanjo pritrjena z vlaknatimi nitmi. Sestavljena je iz mlečnih žlez (lobul) s sposobnostjo proizvajanja mleka, veznega tkiva okoli mlečnih žlez, mlečnih kanalov, po katerih pripotuje mleko v področje bradavic, iz krvnih žil, razvejane mreže limfnih kanalov, limfnih žlez ali vozlov, bradavice in areole ter iz maščobe, ki obkroža žleze in se razprostira skozi celo dojko. To maščobno tkivo daje dojki mehko konsistenco ter nežno in valujočo obliko. Ker so dojke narejene iz različnih tkiv, se zgodi, da nekatere nimajo enakomerne gladke površine in zato pogosto izgledajo grudaste. Ta neravna površina je še posebej vidna, če je ženska suha in ima v dojkah malo maščobe, ki bi ublažila robove. Dojke vsake ženske so različno oblikovane. Na njihov individualen izgled vplivajo volumen tkiva in maščobe, ki se nahaja v njih, starost, zgodovina vseh nosečnosti, dojenje, genetika, kakovost in elastičnost kože dojk ter delovanje hormonov.

Bradavico dojk obkroža temnejši kolobar pigmentirane kože, ki mu pravimo areola. Bradavica in areola vsebujeta posebna mišična vlakna, ki vplivajo na otrditev bradavice in na areolino čvrsto strukturo. Areola vsebuje tudi Montgomerijeve žleze, ki izgledajo kot majhne, rahlo dvignjene zatrdlinice.
Te rahlo dvignjene žleze so nekaj popolnoma normalnega. Pod dojko se nahaja velika prsna mišica, ki sodeluje pri gibanju rok. Ko smo napete in pod stresom, postanejo mišice prsnega koša zelo občutljive na dotik.

Limfne žleze v dojkah odvajajo limfno tekočino v zbirni sistem kanalov, ki gredo proti bradavici. Kanali se nato razprostrejo po celi bradavici in se končajo na njeni površini. Limfne žleze (ali vozli) so v telesu med seboj povezane in igrajo pomembno vlogo pri zaščiti proti boleznim. Ko limfni kanali in vozli postanejo utesnjeni zaradi pomanjkanja telesnih gibov ali zaradi pretesnih oblačil/nedrčkov, telesni obrambni sistem začne odpovedovati. Pričnejo se težave.

V zadnjem času se izvaja mnogo raziskav, ki povezujejo nedrčke s povečanim številom obolenj dojk. Dejstvo je, da z loki opremljeni nedrčki ali takšni, ki dojkam spremenijo obliko, jih dvignejo previsoko ali jih utesnjujejo, onemogočajo telesu premikanje limfe skozi tkivo. Prav tako zmanjšujejo obtok krvi in živčne funkcije, kar je zelo pogosto vzrok nastanka tumorjev, cist, težav pri dojenju, bolečin, neprijetnih občutkov in glivičnih infekcij.
Učinkovita pomoč pri ohranjanju zdravja dojk, pri zmanjšanju velikosti in števila tumorjev in cist, pri osvobajanju pred bolečinami ter pred neprijetnostmi zaradi stiskanja nedrčka, je masaža dojk. Ta manjšuje tudi bolečine v napetih dojkah, ki jih stres povzroča v mišicah prsnega koša, pripomore
v zdravi regeneraciji tkiva in tudi k zmanjševanju brazgotin zaradi operacij.

Masaža dojk je učinkovito preventivno sredstvo proti lažjim in tudi težjim obolenjem. Več o vplivu nedrčka ter o masaži dojk v nadaljevanju.

Marina Butala

Ni komentarjev:

Objavite komentar